UL. CHROBREGO 1

Adres : ul. Chrobrego 1 / ul. 3-go Maja 2

  Budynek u zbiegu ul. Chrobrego i 3-go Maja został zbudowany ok. 1885 roku przez rejenta Konrada Olszewskiego. W tamtym czasie ulice te nosiły nazwę ul. Działdowska i ul. Nowa. Posesja, na której powstał dom nosiła numer 44 i ciągnęła się wzdłuż ul. Nowej aż do ul. Tylno-Długiej ( obecnie ul. Wigury a w okresie międzywojennym ul. Wilcza ).

  Wcześniej przez tą posesję biegła ulica, którą w 1882 roku przesunięto o kilka metrów w kierunku południowym. Poza ulicą na tej posesji znajdował się stary drewniany dom parterowy kryty dachówką, w którym mieszkała służba kościelna oraz stajnia i wozownia.

  Wracając do domu Konrada Olszewskiego to został on zbudowany w pewnej odległości od ul. Działdowskiej tworząc przed nim placyk. Zaraz po wybudowaniu domu Aleksander Morawski otworzył w nim sklep, który mieścił się w narożnym lokalu. W sklepie można było kupić różne towary zaczynając od wina, herbaty, cukru a kończąc na wyrobach tabacznych, mydlarskich, porcelanie i materiałach piśmiennych taki typowy sklep z towarami kolonialnymi.

  Morawski urządził również pokoje gościnne dla konsumpcji śniadań i trunków a od 1 lipca 1886 roku rozszerza swoją działalność powiększając pokoje gościnne zaczął wydawać obiady i inne jedzenie na porcje a dla osób strudzonych podróżą otworzył hotel z pokojami do wypoczynku.

  Od 1893 roku narożny sklep monopolowo-spożywczy przejął Jan Staszewski i prowadził go do 1932 roku. W 1932 roku sklep z handlem win i towarów kolonialno-spożywczych prowadziła firma „Ostoja” Spółka z o.o. Zarząd firmy stanowili Tadeusz Jachimowicz z Warszawy i Julian Wadowski. Sklep funkcjonował do wybuchu II wojny światowej.

  W budynku tym oprócz narożnego sklepu znajdował się lokal od strony ul. 3-go Maja, w którym prawdopodobnie znajdowało się biuro notarialne rejenta Konrada Olszewskiego. W kolejnym lokalu przed I wojną światową znajdującym się od strony ul. Chrobrego za sklepem Staszewskiego mieściła się księgarnia Jana Kobylińskiego. W latach trzydziestych znajdował się w nim sklep z naczyniami kuchennymi i stołowymi Stanisławy Sobolewskiej. Od 1922 roku miał swoją siedzibę w tym budynku oddział Banku Związku Ziemian w Warszawie późniejszy Bank Ziemiański a od 29 października 1938 roku Komunalna Kasa Oszczędności powiatu Mławskiego ( KKO ), których wieloletnim dyrektorem był Artur Pieńkiewicz. Pomieszczenia kasy mieściły się na piętrze a obok nich prowadziła swoją działalność akuszerka-kosmetyczka Stanisława Sobolewska. W tym samym czasie obok sklepu z naczyniami kuchennymi Józef Klary mój dziadek otworzył pracownię obuwia. Oprócz tych wszystkich sklepów w budynku tym znajdowała się jeszcze kancelaria rejenta Michała Przybory oraz pracownia krawiecka Beresza Bajłowicza działająca na początku lat dwudziestych.

Artur PIEŃKIEWICZ - Dyrektor Banku Ziemiańskiego a następnie Komunalnej Kasy Oszczędności

  Na początku XX wieku od strony ul. Nowej powstały parterowe murowane zabudowania z przeznaczeniem na sklepy. W pierwszej części od ul. Wilczej mieściło się sześć sklepów a w drugiej różniącą się zabudową trzy sklepy.

  W okresie międzywojennym znajdowały się tam następujące handle : sklepy spożywcze Bronisławy Dębskiej, Marii Matławskiej, P. Zawadzkiego i Stefana Świątkowskiego, sklep bławatny Aleksandra Suskiego ( przeniesiony później na Stary Rynek ), księgarnie Jana Kobylińskiego i ” Świt ” J. Wadowskiej, spółdzielnia rolniczo-handlowa ” Rolnik ” Jerzego Olszewskiego po nim w tym lokalu Wacław Przeździecki otworzył cukiernię ” Bajka „, zakład fryzjerski Mieczysława Rakowskiego, który po przeniesieniu na ul. Chrobrego prowadził S. Ziemlewicz a skład apteczny prowadził Jakób Kleniec. W podwórzu znajdowała się wytwórnia mebli Zygmunta Wyrzykowskiego natomiast od strony ul. Wilczej mieściła się Warszawska pralnia chemiczna E. Zajdela.

  Przed wybuchem II wojny światowej nowym właścicielem budynku była Irena Ligowska. W okresie działań wojennych budynek został zniszczony a następnie w 1941 roku rozebrany. Parterowe sklepy od ul. 3-go Maja przetrwały wojnę a w okresie powojennym przebudowane poprzez nadbudowę piętra.