UL. STARY RYNEK 3

Adres : ul. Stary Rynek 3

    Przedwojenna posesja pod nr 3 składała się z dwóch działek, które w XIX wieku miały numery 6 i 7. Działki te były zabudowane parterowymi drewnianymi domami. W pierwszej połowie XIX wieku ich właścicielami byli Pessa Ickowna, Jakub-Abraham i Hersz Dawidowiczowie ( dom nr 6 ) oraz Paweł Faworkiewicz ( dom nr 7 ). Przed 1876 rokiem właścicielem tych dwóch działek jest Aleksander Mechowski i znajduje się na nich dom drewniany pod dachówką składający się z trzech pokojów, kuchni i piekarni. Na działce znajduje się również mała murowana piętrowa oficyna a na podwórku piętrowy spichlerz o czterech stanowiskach, czternaście chlewków na skład drzewa oraz dwie stodoły.

Pierwsza murowana kamienica zbudowana została pod koniec XIX wieku około 1890 roku na dawnej działce nr 6 prawdopodobnie przez nowego właściciela Karola Baranowskiego. Obok tej kamienicy do pierwszej wojny światowej znajdował się drewniany dom ustawiony bokiem do rynku.

Na początku lat dwudziestych Baranowski zbudował murowaną kamienicę na miejscu drewnianego domu. Na tyłach tej posesji od ul. Misjonarskiej pozostał drewniany spichlerz z charakterystycznym żurawiem.

W starej części kamienicy na przełomie XIX i XX wieku znajdowała się restauracja Walentego Drojanowskiego, sklep Maksa Hercberga, piwiarnia Bakierowskiego oraz księgarnia Michała Feliksa Wolskiego, która wydawała wiele pocztówek dokumentujących wygląd Mławy i powiatu mławskiego. W okresie międzywojennym Karol Baranowski prowadził w jednym z mieszkań biuro sprzedaży swojej cegielni.

Ponadto w budynku tym znajdował się gabinet lekarski dr. Maksymiliana Korytowskiego i dr. Józefa Makowskiego jak również gabinet stomatologiczny z rentgenem Michała Langlebena. Własne mieszkania posiadali tu adwokaci Grzegorz Wierzbicki oraz Marek Blum. W lokalach na parterze mieściły się sklepy: braci Dmowskich ze sprzedażą mięsa i wędlin, Mendla Cajtaka ze sprzedażą wyrobów krawieckich, sklepy bławatne Jana Jabłońskiego oraz Majera Goldszteina w spółce z Judą-Lejbem Kremerem i Izaakiem Kleinbardem. Właściciel nieruchomości Karol Baranowski w latach dwudziestych był dyrektorem oddziału Banku Handlowego w Warszawie S.A. w Mławie. Prowadził również na swojej posesji fabrykę cukierków natomiast w spichlerzu Szyja-Berek Nickin miał skup i sprzedaż zboża. Przed wybuchem drugiej wojny światowe kupiec z Działdowa  B. Januszewski otworzył tu duży magazyn bławatny.

Kamienice zostały zniszczone we wrześniu 1939 roku a następnie rozebrane.