UL. KOZIA 5

Adres : ul. Kozia 5

  W XIX wieku budynek synagogi był częściowo murowany pokryty dachówką. Jego stan techniczny był zły i groził zawaleniem, dlatego 27 maja 1817 roku władze nakazały jej rozebranie. Miejscowi Żydzi, bez pomocy gminy żydowskiej wznieśli nową synagogę. Synagoga została wzniesiona w 1856 roku na planie prostokąta pomiędzy ul. Kozią i ul. Sienną. Była budowana pospiesznie i groziła zawaleniem, jednak w 1858 roku budowniczy powiatu mławskiego Józef Maleszewski uznał, że budowla nie zagraża bezpieczeństwu. Swój późniejszy wygląd zawdzięcza kapitalnemu remontowi wykonanemu w 1879 roku. Budynek przerobiono od podstaw między innymi wykonano chór dla kobiet oraz artystycznie zdobiony plafon. Cały remont kosztował tutejszą gminę żydowską 3000 rubli. 

Widok na synagogę od strony stawów przy Seraczu

  W części wschodniej od ulicy Siennej synagoga posiadała cztery wysokie okna natomiast od strony północnej i południowej po dwa okna. Po obu stronach wejścia do synagogi znajdowały się kolumny.

  Z przedsionka prowadziły schody na babiniec następnie do wnętrza synagogi wchodziło się po schodach w dół tak, że poziom podłogi był niższy od poziomu ulicy. Ściany były pomalowane na czerwono i niebiesko natomiast dach spoczywał na szaro-białych kolumnach. Na wschodniej ścianie znajdowała się „święta skrzynia” Aron ha-Kodesz ze zwojami Tory.

Aron ha-Kodesz z mławskiej synagogi

Synagogę spalili Niemcy 23 września 1939 roku w święto Jom Kipur.