UL. STARY RYNEK 5

Adres : ul. Stary Rynek 5

     Charakterystyczna dwupiętrowa kamienica secesyjna na posesji pod nr 5 została zbudowana na początku XX wieku ok. 1908 roku przez Karola Baranowskiego. Ze względu na kształt działki budynek był wąski i ciągnął się prawie do ul. Misjonarskiej. Wcześniej na tej działce znajdował się drewniany dom o dwóch izbach z alkierzem i zachowaniem, do którego przystawiona była kramica.

Przed 1845 rokiem jego właścicielem był Filip-Jakub Bojarski a po nim Fajga Rathlet. W 1876 roku dom ten miał nr 10 i należał do Icka Lichtenszteina.

Wracając do kamienicy to przed pierwszą wojną światową znajdowała się w nim piekarnia Herolda, której specjalnością były wypiekane tam pierniki. Następnie w latach 1919-25 mieścił się oddział Banku Handlowego w Warszawie, którego dyrektorem był właściciel Karol Baranowski. W latach dwudziestych mieścił się tu sklep spożywczy ze sprzedażą mięsa Antoniny Szymańskiej oraz sklep bławatny ze sprzedażą konfekcji męskiej Abrahama Działdowskiego. W tym czasie jednym z mieszkańców kamienicy był właściciel kina „Miraż” Antoni Brym.

Na początku lat trzydziestych w lokalu na parterze Aleksander Suski otworzył sklep bławatny, który funkcjonował do wybuchu wojny. W tym czasie na piętrze znajdował się zakład krawiecki Leona Hinczewskiego. Po ostrzale Mławy we wrześniu 1939 roku budynek został poważnie uszkodzony i spalony. Po wojnie w dużej części rozebrany pozostał tylko parter od rynku, do którego w kolejnych latach dobudowano dwa piętra.