UL. ŻEROMSKIEGO 4

Adres : ul. Żeromskiego 4

   Kamienica secesyjna narożna przy ul. Żeromskiego 4 i ul. 3-go Maja została zbudowana w 1908 roku przez Dawida Makowskiego z przeznaczeniem na hotel i restaurację pod wynajem. W tamtym czasie były to ul. Ogrodowa 28 i ul. Nowa. Dawniej plac, na którym został postawiony budynek miał numer 191.

   Pierwszym najemcą hotelu został Dębski a po nim Nowicki, który prowadził hotel do wybuchu I wojny światowej. Hotel nosił nazwę „Wiktoria” i posiadał osiem pokoi dla podróżnych w tym cztery pokoje z dwoma łóżkami i cztery pokoje z jednym łóżkiem na piętrze a na parterze znajdowała się sala restauracyjna.

Plan sytuacyjny działki
Rozmieszczenie pokoi na piętrze w 1939 roku
1915 - Stoły z jedzeniem dla żołnierzy były wystawiane przed restaurację

   W okresie pierwszej wojny światowej w budynku znajdowało się niemieckie kasyno. Od 1918 roku kolejnym najemcą hotelu był Bolesław Orzechowski i nosił on nazwę „Polski”. Po śmierci Orzechowskiego w 1927 roku hotel prowadziła jego żona Helena. 

   W 1928 roku na drugim piętrze pod nr 10 mieściła się redakcja i administracja gazety „Głos Pracy”. Na początku lat trzydziestych hotel „Polski” przejął Władysław Berezowski, który powiększył bazę hotelową o jeden pokój, przerobił parter tworząc osobną salę gdzie mieściła się kawiarnia. Na sali restauracyjnej organizowane były słynne dancingi, które odbywały się dwa razy w tygodniu w okresie karnawału. W 1932 roku właściciel Makowski przeniósł do swojego domu skład win i wódek, który wcześniej mieścił się przy Starym Rynku 17.

   W 1938 roku pięć ósmych nieruchomości kupił ordynator mławskiego szpitala dr Adrian Laskowski. Berezowski prowadził hotel „Polski” do wybuchu drugiej wojny światowej. W okresie okupacji Niemcy prowadzili hotel pod nazwą „Am Park”.

Poniżej przedstawiam cztery zdjęcia przedstawiające wnętrze restauracji „Am Park”.

Galeria pozostałych zdjęć.