UL. STARY RYNEK 6

Adres : ul. Stary Rynek 6

     Pierwsze informacje dotyczące domu pod nr 6 znalazłem w spisie nieruchomości z 1876 roku. Był to dom drewniany pod dachówką z murowaną ścianą frontową. Znajdowały się w nim dwa pokoje i dwa sklepy, które przedzielał korytarz. Kolejne dwa pokoje znajdowały się na poddaszu. W podwórku była drewniana oficyna pod gontem, pięć chlewków i piwnica. Właścicielem całej tej posesji był Franciszek Olszewski.

Dom frontowy przetrwał w tej formie do wybuchu drugiej wojny światowej. Natomiast zamiast oficyny drewnianej została zbudowana piętrowa murowana, do której prowadził wjazd od ul. Misjonarskiej.

Na początku lat dwudziestych właścicielem posesji był Szymon Lipskier, który zajmował się wieloma dziedzinami handlu. Na początku XX wieku prowadził własny dom bankowy oraz kantor ekspedycyjny handlując zbożem. W domu swoim założył również sklep żelazny, gdzie handlował wszelakimi wyrobami żelaznymi oraz naczyniami kuchennymi.

Na początku lat trzydziestych J. Lewkowicz otworzył w tym domu księgarnię w lokalu po prawej stronie, gdzie sprzedawano nie tylko książki i artykuły piśmienne, ale również pocztówki z wizerunkiem Mławy, które produkował właściciel księgarni. Na pocztówkach tych z tyłu widniało oznaczenie ” N. J. L.”.

Podczas ostrzału Mławy we wrześniu 1939 roku dom został spalony i pozostała po nim frontowa murowana ściana, którą później rozebrano przy odgruzowywaniu miasta.