UL. PŁOCKA 2

Adres : ul. Płocka 2

W 1815 roku właścicielem drewnianego budynku przy ul. Płockiej 2 był Wojciech Głuchowski a adresem tej posesji była ul. Płocka 64. Nowy dom w tym miejscu zbudował jeden z kolejnych właścicieli Perec Rachelman. Był to dom w połowie murowany i w połowie drewniany kryty dachówką. W domu oprócz lokali na sklepy od ul. Płockiej znajdowały się dwa pokoje z kuchnią oraz kolejne dwa pokoje na poddaszu.

Na działce znajdował się również drewniany zajazd u zbiegu ul. Spichrzowej i ul. Krzywej z czterema pokojami dla podróżnych. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej kolejny właściciel Mendel Kohn przerobił część drewnianego zajazdu na spichlerz i od tego czasu rodzina Kohna zajęła się handlem zbożem, mąką i otrębami. Handlem tym do 1929 roku zajmował się Litman Kohn a następnie po nim Zelda Kohn. Sam właściciel prowadził sklep kolonialno-spożywczy ze sprzedażą wyrobów tytoniowych. W latach dwudziestych Josek Makower prowadził tu sklep bławatny a Antoni Penkala urządził herbaciarnię z wyszynkiem piwa. W tym czasie jeden z mieszkańców Hersz Raciążek prowadził sprzedaż ubiorów męskich na swoim straganie na rynku. Przed wybuchem drugiej wojny światowej w jednym z lokali Mosze Opatowski prowadził swój zakład zegarmistrzowsko-jubilerski.

We wrześniu 1939 roku dom  uległ zniszczeniu pozostała tylko frontowa ściana murowana, którą wraz z resztą budynku rozebrano w 1940 roku.