UL. REYMONTA 7

Adres : ul. Reymonta 7

Budowę domu mieszkalnego przy ul. Reymonta 7 ukończono w 1927 roku. Budynek murowany piętrowy wzniesiono na planie prostokąta ze słabo wysuniętym ryzalitem klatki schodowej od frontu z prawej strony i masywnym ryzalitem mieszczącym klatkę schodową od podwórka. Podpiwniczony w połowie od strony północnej. Dach kryty blachą ocynkowaną.

Wcześniej na początku XX wieku mieściły się na tym terenie sady Januarego Władysława Starzyńskiego. Właścicielką nowego domu była Franciszka Bączkowska, która przeniosła tu swoją pracownię krawiecką damską prowadzoną wcześniej w domu przy ul. Niborskiej 27. Pracownia wraz z poczekalnią znajdowała się na parterze w północno-wschodniej części budynku, do których wchodziło się przez frontowe wejście. Właścicielka prowadziła w pracowni kursy kroju i szycia.

Franciszka Bączkowska

W październiku 1929 roku przeniesiono do tego budynku redakcję „Głosu Mławskiego”, którego wydawcą i redaktorem była Zofia Pieńkiewiczowa. Redakcja funkcjonowała do listopada 1930 roku. W latach 1932-33 mieszkał w tym domu ówczesny burmistrz Kazimierz Koszutski.

Ostrzał Mławy we wrześniu 1939 roku budynek przetrwał bez uszkodzeń a w okresie okupacji mieściła się tu administracja wojskowa (heeresstandortverwaltung). W piwnicy urządzono schron przeciwlotniczy, w którym zamontowano drzwi firmy Auert z Berlina. Po wojnie budynek był w posiadaniu wojska, następnie poczty a od połowy lat pięćdziesiątych wrócili do budynku mieszkańcy. Dom istnieje do dzisiaj pod tym samym adresem.