Pierwszym ordynatorem szpitala św. Wojciecha w Mławie został dr Aleksander Buckiewicz lekarz powiatu mławskiego. „Kronika wiadomości krajowych i zagranicznych” z 1857 roku pisze, że dochody miejscowego szpitala są dość szczupłe i dlatego zasila się wpływami z balów, koncertów, biblioteki szpitalnej, kwest wielkanocnych i ofiar mieszkańców Mławy i okolicy. Bale te odbywały się w ratuszu, gdzie wyremontowano i odnowiono sale zajmowane wcześniej przez miejscowe władze, które przeniosły się do innego budynku.
Dane z 1867 roku podają, że nadal w szpitalu znajduje się 20 łóżek a stanowisko sekretarza-ekonoma objął zdymisjonowany kapitan Władysław Szumowski. Ze sprawozdania o stanie sanitarnym Guberni Płockiej za 1870 rok dowiadujemy się, że szpital znajduje się w dobrym stanie ma 25 łóżek etatowych i w ciągu roku przyjął 323 chorych, z których 16 umarło. W 1873 roku nowym ordynatorem szpitala został dr Aleksander Stromfeld.
W 1877 roku z inicjatywy naczelnika Guberni Płockiej barona Wrangla założony został przy szpitalu św. Wojciecha oddział dla rannych i chorych wojskowych na 15 łóżek pod opieką pielęgniarek z „czerwonego krzyża”. Koszt założenia tego oddziału wyniósł 572 ruble. Od 22 grudnia 1877 roku do 5 kwietnia 1878 roku przebywało na tym oddziale 15 rannych żołnierzy przewiezionych do Mławy z twierdzy Nowogieorgiewsk (Modlin) z wojny rosyjsko-tureckiej. W tym samym roku budynek szpitala został wyremontowany a jego koszt wyniósł 964 ruble. Z informacji znalezionych w gazetach z 1878 roku dowiadujemy się, że parę lat temu zbudowano z kamieni po stronie ulicy chodnik wiodący do szpitala a w obecnym roku powstał murowany parkan odgradzający zabudowania szpitalne od ulicy, którego koszt budowy wyniósł 700 rubli. Łóżek etatowych w szpitalu jest nadal 25 ale liczba chorych jest większa dochodząca czasami do 60 osób. Dzienny koszt utrzymania chorego wynosi około 13 kopiejek. Przy szpitalu znajduje się mała biblioteczka, z której bezpłatnie korzystają chorzy. Szpital wzorowo prowadzony jest przez ordynatora Stromfelda. Dzięki jego staraniom w 1879 roku otwarto w szpitalu trzy oddzielne łazienki dla kobiet, mężczyzn i chorych. Budowa tych łazienek kosztowała 1.500 rubli a ich projektantem był inżynier i budowniczy powiatu mławskiego Zygmunt Kmita. W 1882 roku dr Stromfeld przeniósł się do Warszawy. Na pożegnanie za swoją wspaniałą pracę Stromfeld otrzymał od obywateli ziemskich i mieszkańców Mławy pamiątkowy puchar i pierścień.